Dubrovník

Perla Adriatiku

Chorvátsky Dubrovník je častou a obľúbenou zastávkou okružných plavieb vo Východnom Stredomorí. Ako jedno z najlepšie zachovalých stredovekých miest vôbec, je na zozname World Heritage Site UNESCO.

Väčšina lodí kotví v zálive Gruž, asi 3,5 km od historického centra. Do mesta sa dá dostať kyvadlovou autobusovou dopravou (spiatočný lístok cca € 13,50*) alebo taxíkmi (jedna cesta € 13). Pešo je to takmer hodinová prechádzka.
Iba niektoré menšie lode niekedy kotvia pred vstupom so starého prístavu. V tom prípade loď zabezpečí dopravu na breh šalupami.

Mesto je nádherné, ale keďže nie je veľké, v hlavnej sezóne (Jún-September) trpí nadmerným turistickým ruchom. Navyše, ceny za všetky služby, vstupy, nápoje a reštaurácie, sú pomerne vysoké.
Ak chcete vyjsť na slávne mestské hradby, počítajte s plynulým zástupom navštevníkov. Cena na osobu 150 kuna*

Akvárium prehiadka trvá cca 20 min prehliadka a k videniu je 30 akvárií. Cena na osobu 60 kuna*

Najvýznačnejšie atrakcie: https://www.tripadvisor.sk/Attractions-g295371-Activities-Dubrovnik_Dubrovnik_Neretva_County_Dalmatia.html

Exkurzie:
Z prístavu v Gruži, ktorý je hlavným prístavom Dubrovnika pre trajekty, sú pravidelné spojenia na súostrovie Elaphite, ktorého 3 hlavné ostrovy, Kolocep (Kalamota), Lopud a Sipan lemujú pekné kamienkové pláže.
Ostrov Lokrum je taktiež ideálnym miestom na strávenie horúcich letných dní na pláži - spiatočná plavba zo starého prístavu v Dubrovníku stojí 80 kuna*
Spiatočná plavba do blízkeho Cavtatu 100 kuna*
Ale okúpať sa dá aj priamo pri centre - Buža alebo Porporela, hlavné mólo Starého mesta. Ďalšie obľúbené pláže sú Banje a Danče.

Na mesto sa môžete pokochať pohľadom z výšky - nad mestom je stanica lanovky. Cena 140 kuna za spiatočný lístok.

Praktické info:
Úradným jazykom je chorváčtina, ale na turistických miestach sa dohovoríte aj po anglicky a po nemecky.
Mena:  Kuna; € 1 = 7,5 kuna*
Oficiálne otváracie hodiny v Dubrovníku sú Pon-Pia 08:00 -19:00, Sob 08:00-12:00.
Mnohé obchody v turistickej časti sú ale často otvorené 8:00 - 21:00, aj 7 dní v týždni.

V centre sú iba malé suvenírové obchodíky a značkové butiky. Malé nákupné centrá sa nachádzajú v obchodnej štvrti mesta Gruž a Lapade

*Údaje z mája 2017